Odveta v sukních...? | trans lidé | transvestita | transsexual | crossdressing | transgender.cz 


Odveta v sukních...?

Feminismus samozřejmě nemohl nepřinést změny. Už jen proto, že veřejné mínění dávalo zapravdu ženám, a ty se osamostatňovaly, aby měly vůbec kde svoje práva uplatňovat, musela se do jisté míry (a jak kde a u koho) změnit také povaha mužů. Tradiční hodnoty rodiny a rodinných klanů v čele se stařešinou rodu (poslední na Sicílii) se nutně nemohly udržet.
Dramaticky se změnilo postavení mužů co se rodinných prací týče. Žena, věnující se své profesi a leckdy pracující denně déle, než muž, samozřejmě nestíhala nezbytné domácí práce. Řešením by samozřejmě byla služka, ale feministická služka by byl dvojnásobný nesmysl - a tak muž převzal některé domácí činnosti, které by předtím neudělal ani náhodou. Luxování, vynášení smetí a mytí nádobí - natolik ponižující - ale najednou nebylo komu svěřit. Tyto práce se pomalu staly pracemi „unisexovými".
Muži zároveň neměli za co bojovat. I když se jejich společenské postavení v podstatě horšilo, různé společenské přežitky a dogmata zabránila tomu, aby někdo opravdu formuloval toto nebezpečí. „Díky" mužské ješitnosti a dřívějšímu tradičnímu nadřazeného postavení muž nikdy nesměl a nesmí přiznat, že má nad ním žena na vrch. Vznikly spousty vtipů, které mají reálný základ, o mužích pod pantoflem, a tímto znevažováním se zabránilo tomu, aby muži někdy vůbec uvažovali o podobném hnutí, jakým byl feminismus, už pro tu nikdy nepřiznanou porážku. Tradiční muž nikdy nesnesl ponížení, které mu žena zasadí tím, že je lepší a tvrdší, že má rozhodující práva, a rozhodně by to nikdy nepřiznal na veřejnosti.

 
Nutně se ale muselo něco stát, aby ženy mohly setrvat ve svých úlohách a aby přitom muži mohli vykonávat své funkce v rodině, práci a koneckonců i v celém vztahu. Samozřejmě ne všichni a ne všude, ale procento těchto mužů bylo natolik velké, že se začalo - opět v posledních třech letech - promítat i do módy, reklamy, médií a dalších odvětví, které jsou pro společnost a formování jejího názoru kritické. Muž cítil potřebu srovnat nepoměr, který vznikl ztrátou ženskosti žen, či spíše jejich pomužštěním, a celkem vzato rychle se vyvinul trend, fandící uhlazeným a jemným, mladým a krásným, a rozhodně ženštěji vypadajícím - mužům.
V podstatě jediná možná reakce celé společnosti ale vykopala z nejhlubšího hrobu jednu, dosud nikdy nepřiznanou, věc o lidském nitru - a to, že má ženskou i mužskou stránku.
Odskočme na chvíli pro jeden dobrý příklad. Na stránkách Transfóra najdete desítky zajímavých článků, mimo jiné i studii o transsexuálech (které mám rád, protože v sobě našli odvahu to říct a něco s tím dělat napříč celou společnost) a jejich operativních změnách pohlaví. Z dvaceti transsexuálů ve skupině půl na půl biologické (před operací) ženy a biologičtí muži, připravujících se na operaci, vydrží a k operaci se dostane asi šest až sedm žen, kdežto muži pouze tři. Nechci znepřesňovat práci jiných, ale tak jsem to pochopil a pro naše potřeby to (snad) stačí.Je to mimo jiné dáno i tím, že žena je rozhodnuta pevněji. Muž častěji ustoupí a snaží se to „nějak rozchodit" - třeba terapeutickým zásahem psychologa a sexuologa.
Beru to jako pádný argument a vysvětlení pro to, proč většina transvestitů bere svoje převlékání jako úchylku, zatímco ženy jednak nic podobného nepřipustí a druhak pro ně ani takovéto zařazení neexistuje. Je to dáno zaprvé náhledem společnosti, která mužské vzorce chování prosazuje a obdivuje jak u mužů, tak u žen, zatímco ženské vzorce chování u mužů jsou nepřípustné; a zadruhé proto, že muž se raději ukryje pod pojem sexuální úchylka, než by přiznal „zakázané" inklinace k ženskému chování (a nejenom to: styl uvažování a vůbec reakcí na podněty, jako je pláč, deprese nebo bezmocnost a mnoho dalších - to všechno zahrnuji pod pojem „chování").
Takže... vlastně žádná odveta v sukních nehrozí. Opravdu - kolik z nás by opravdu novou módu nosilo? Kdo z současných mužů by si na sebe rád oblékl zavinovačku a tričko do pasu? Kdo z nás by tak šel nakoupit, jel tak k příbuzným, do práce? Kdo z mužů by chtěl „zlegalizovat" to, co je v současnosti sexuální úchylka několika málo zvrhlíků???

Terreza 

Komentáře k článku

Přidat komentář

  

Přehled komentářů

Navigace