Vzpoura v kalhotech | trans lidé | transvestita | transsexual | crossdressing | transgender.cz 


Vzpoura v kalhotech

Ještě koncem minulého století prakticky nebylo možné, aby ženy nosily kalhoty. Nebylo je možno vidět jinak, než v sukni, halence a kabátku, nebo v šatech. Nutno podotknout, že sexualita byla velice potlačovaná a třeba nahé tělo uviděl muž málokdy, protože i po dobu sexu byly oba většinou oděni do spodního prádla, které vypadalo trošku jinak, než dnes.
Nutno podotknout, že v podstatě po celou dobu historie se muži k ženám chovali až majetnicky. Muž měl v rodině hlavní slovo a všechno se přizpůsobovalo jemu. Tato situace vydržela i našim pradědečkům, a nemálo lidí se setkalo s tím, že se tak chovali i jeho prarodiče či rodiče. Žena byla jen jakýmsi vykonavatelem vůle manželovy, většinou byla v domácnosti a starala se o více či méně dětí, které manžel produkoval během nocí, kdy se on vybil, zatímco ona si moc neužila...
Taková situace vybízela jednoduše k tomu, aby se ženy vzbouřily. S postupujícím si uvědomováním sebe sama a s prosazováním požadavků na různé stupně sebeurčení si pomalu budovaly silnější pozice - poprvé za celou tu dobu měly například svoje peníze, které jinak zpravidla opatroval muž a ten i určil, co a kde je potřeba zakoupit či vydat.

 
Ženy (a to už jsme v posledních desetiletích) dokonce požadovaly právo na orgasmus(!) a neváhaly se vrhnout do boje o - do té doby výhradně mužské - pozice v zaměstnání. Pitomá samozřejmost jako právo na vzdělání a to dokonce na vysokých školách byla také velice pracně vybudována feministickým hnutím. Existence matek samoživitelek, svobodných matek, které se nikdy nechtěly oženit, potvrzuje jenom touhu se vyrovnat mužům, přestat na nich být závislé a znemožnit jim organizovat jejich život.
Vedle tohoto hlavního a veledůležitého proudu feminismu se objevil v podstatě odpadní produkt, a tím je ženská móda. Nerozčilujte se, pokusím se to vysvětlit.
Ženy pravděpodobně nikdy přímo nepožadovaly právo nosit kalhoty, obleky, trička a košile. Alespoň to tvrdí ženy, se kterými jsem o tom mluvil (i když ty si prd pamatují, a historický materiál je velice roztříštěný, takže bez vyčerpávající studie není z čeho čerpat). Ale při jízdě na koni se v sedle udržíte lépe obkročmo v rajtkách, než nabok v sukni s několika spodničkami. Opravdový průlom přineslo až jízdní kolo, brzo masově rozšířené. Existovaly samozřejmě rámy se sníženou „štanglí", ale jednak až mnohem později a druhak jste se stejně vystavovali nebezpečí otírání volánů sukně o namazaný řetěz, zamotání do šlapátek a pád. I když ženy uměly velice dobře a elegantně jezdit na kole v sukni, celkem chápu, že pohodlnější a konečně i bezpečnější bylo obléci si kalhoty.
Co ovšem nechápu a co mi nikdo nevysvětlí praktičností, je rozmach a boom poženštělé mužské módy v posledních padesáti letech. Pravděpodobně to souvisí s přebíráním mužských profesí. Třeba komunistická traktoristka by těžko opravovala motor v krajkových šatech a saténovém kloboučku. Přesto všechno se ženy ale chtěly od škaredých chlapů odlišit, a na někdy na úkor praktičnosti vnášely do pánských oděvů ženské prvky, logicky s důrazem na odlišnosti pánské a dámské postavy.
S posledními pěti roky souvisí ještě tvrdší proud feminismu. Vyčetl jsem dokonce, že kdosi toto hnutí pojmenoval „dada" módou, a jde jednoduše o to (paradoxně) přizpůsobit poslední výspy mužské módy a vytvořit jakýsi ženský maskulinistický styl. Žena, která projevuje přiměřené a zároveň dostatečné rysy mužské povahy, jako je odhodlanost, tvrdost a odměřenost, je považována za zajímavou a jdoucí s dobou.
Nemyslím si, že by skandály okolo „sexual harrashementu" byly jen projevem utlačovaných a znásilňovaných žen, spíše naopak. Tento tvrdý a nesmířlivý feminismus samozřejmě napomohl rozpadu dřívějších základních hodnot, jakými byla rodina, proč, to je snad zřejmé.
Co se módy týká, ženy si sice přizpůsobily veškeré pánské oblečení, ale zároveň si nechaly staré dobré šaty a získaly tak dostatek prostoru na to, aby si oblékly prakticky cokoli, a dříve oddělené mužské a ženské oděvy dokonce mezi sebou kombinovaly tak hrubě a divoce, jako vojenský styl Gladiátorů (to jsou boty, které ze 45% nosí dívky mezi 13-18) a něžných dívčích šatů na ramínka. Nepoměr, který mužské části nemůže a nemohl nikdy projít.

Terreza 

Komentáře k článku

Přidat komentář

  

Přehled komentářů
  •  
    Žádný komentář není.
     

Navigace