Několik věcí o kosmetice | trans lidé | transvestita | transsexual | crossdressing | transgender.cz 


Několik věcí o kosmetice

Kosmetika je záležitost, kterou valná většina mužů dokonale opomíjí, a vystačí si nanejvýš s mýdlem a jedním levným šamponem, když už je nucen si jednou za čtrnáct dní vymýt lupy a jiné svinstvo z kratších neudržovaných a téměř mrtvých vlasů. Vrchol kosmetiky je pak nějaká kolínská (nejlépe Pitralon), který aplikuje na tvář po holení v nepravidelných intervalech. A přitom i mužům leckteré přípravky nejen znamenitě svědčí, ale jsou i vpodstatě neopominutelné...
Nemluvíme tentokrát o nějaké zženštilosti. Ale uvědomme si, že muž ve středních letech - a starší muži vůbec - o sebe pečují natolik méně, než ženy, že se stávají jen jejich špinavým a ošuntělým zavazadlem.
Jestliže ještě pořád nechápete, o čem je řeč, stačí ráno nastoupit do tramvaje nebo autobusu, ve vlaku je to ještě zajímavější, a nadechnout se někde poblíž skupinky mužů středních let. Nejedná - li se o podnikatele ve vagonu první třídy, měli byste být opatrní, abyste se nepohroužili do bezvědomí. Nepříjemný pach potu, cigaret, nevyčištěného chrupu a špinavých hader naleznete tak často, až se nechce věřit.
Přitom se vším se dá něco dělat. S pachem potu, stejně jako s neumytou hlavou a roztřepenými vlasy. Terapie nemusí znít jen "oholit!" A proto vás zvu k nakouknutí do tajů alchymie, kterou nazýváme "kosmetika".

 
Vlasy
Vlasy byly dány člověku jako ochrana jeho hlavy. Mohl si dovolit ztratit poměrnou část ochlupení, ale mozek musel zůstat zakryt. Vlasy rostou, a přirozeně bývají dlouhé a krásné. Cokoli jiného, ať už je to pleš, krátký sestřih (ježek), nebo vlasy na které je odporné sáhnout, je jen a jen přičiněním jejich majitele.
Převelice často se chybuje už v základní operaci, kterou s vlasy děláme, a tou je jejich umývání. Nejde o to jen naplácat na ně trochu šamponu a ten lehce a nedokonale opláchnout vodou.
Napřed si rozdělme vlasy do tří nejzákladnějších skupin. První tvoří vlasy mastné. Velice brzy po umytí ztrácejí hedvábný lesk (a získávají lesk naprosto jiný...) a celkově se rychleji špiní, nedrží účes a když je ignorujete, špiní i oblečení (límeček od košile). Na opačném pólu leží vlasy suché. Nemusíte je zdánlivě mýt i několik týdnů, brzo se třepí a lámou. Sahat na ně není ani moc příjemné, a tak uvažujete o tom, že je zkrátíte. A ještě a ještě. Uprostřed jsou takzvané vlasy normální. To jsou určitě ty vaše, že...? Tak na to rychle zapomeňte. Blížíte se určitě k jedné nebo druhé skupině, a budete si muset vybrat.
Vlasy byste měli umývat možná mnohem častěji, než si myslíte. Abyste udrželi delší vlasy opravdu zdravé (na kratších to totiž "jen" není vidět), budete jim miset dodat to, co potřebují, minimálně každých pět dní. To platí jak pro vlasy mastné, tak pro vlasy suché, protože těm zase musíte dodat to, co jim schází.
Pečlivé umývání vlasu probíhá ve třech fázích: Při první šamponem stahneme nečistotu, popřípadě mastnotu z povrchu. Stačí jen krátce nanést šampon (do všech vlasů) a ten ihned opláchnout. Při druhé fázi vlas otevíráte a vymýváte jej uvnitř. Tady šampon (používejte opravdu kvalitní - mnohdy to ale neznamená ten nejdražší) nechejte působit delší dobu, můžete provést i masáž hlavy. Stimulujete tím krevní oběh, vlasová lůžka a konečně si můžete takovou masáží ulevit i bolesti hlavy či únavě. Pak vlasy dobře opláchněte. Poslední fáze je uzavírání vlasu - buď kondicionérem, nebo jiným vlasovým aktivátorem, dle typu vlasu. Masáž můžete opakovat už proto, že mnohé kondicionéry obsahují i složky, určené právě vlasové pokožce. Některé kondicionéry se smývají, jiné (výživné) nikoli.
Snad jste pochopili, že tolik oblíbené šampony "dva v jednom" jsou pro delší použití vhodné právě tak, jako umývat a utírat zem jedním hadrem ve stejné chvíli... O vhodném šamponu a kondicionéru, popřípadě jiném přípravku, se můžete poradit v nějakém vlasovém studiu, chcete - li se cítit, jako že jste pro své vlasy udělali maximum. Jestliže si budete chtít nechat vlasy posoudit, umejte si je cca 24 hodin předem běžným způsobem.
Konečně termín umývání je potřeba stanovit individuelně. Zejména pro extrémně mastné a extrémně suché vlasy se můžete dostat i na obdenní či denní umývání. Při použití dobré kosmetiky to vlasům neškodí, spíše naopak.

Terreza 

Komentáře k článku

Přidat komentář

  

Přehled komentářů
  • 22.09.2008 17:50 - KOSMETIČKA - VERINIKA
    AHOJ LIDI CHTĚLA SEM SE JEN ZEPTAT..CCI JIT NA KOSMETIČKU,ALE CHTĚLA BYCH SE DOZVĚDĚT KOLIK TO VŠECHNO STOJÍ JAKO TY VĚCI NATO A TO CO K TOMU POTŘEBUJI!!NEBO ALESPON NĚJAKY STRANKY KDETO JE POŘADNĚ NAPSANY!!DĚKUJI a napišmi prosim na VVERRUUNKAA@SEZNAM.CZ VERONIKA

Navigace