trans lidé | transvestita | transsexual | crossdressing | transgender.cz 


 • Úvodník


  Úvodník | transgender.cz Poslední dobou jsem se hodně díval po holkách. Chtěl jsem si koupit něco z výprodejů, které zahltily město, a chtěl jsem zjistit, co a jak se vlastně nosí, protože - málo platné - my, muži, toho o vkusném oblékání mnoho nevíme. Zjistil jsem ale překvapivou věc: že ženy si pramálo uvědomují možnosti, které jim móda dává, a samy se oblékají většinou velice fádně až nevkusně. Nakonec se z mého procházení městem a zamýšlení nad módou vyklubal nový článek, který máte možnost tento měsíc přečíst. Spolu s dalšími články, které nás snad popostrčí zase někam dál, když už nijak jinak, alespoň v našem uvědomění si sebe sama.
 • Dobrá zpráva?


  Dobrá zpráva? | transgender.cz Transvestité jsou v kursu! Zatímco vy nemůžete ani nakouknout do výkladu s tím krásným kožíškem tak, aby to někdo poznal, celý svět se zbláznil do transvestitů.
  Nejenom, že transvestité se objevili v několika pořadech, na Silvestra dokonce i na ČT1 v pořadu "Neváhej a Toč", kde byli skvělí. Hollywood chrlí jeden film s TV tematikou za druhým, aby se nakonec objevovaly na různých programech naší televize. Samozřejmě, že trošku přeháním - ale filmů o TV je opravdu hodně.
  Co na tom, že všechny příběhy jsou víceméně typu "Tootsie", chlapa, který udělá díru do světa až jako žena! Bohužel to ukazuje právě na smýšlení společnosti, která ani tak nefandí chlapovi, který se převleče do ženského, ale ženské, která je právě tak chlapská. Jakoby chlapské myšlení bylo něco naprosto pozitivního, bez čeho nelze žít.
 • Mužská móda z pohledu staletí


  Protože naše středoevropské tradice mají své kořeny ve středověku, je vhodné podle mého názoru začít právě tam.
  Po rozpadu Západořímské říše vzala za své antická vzdělanost a s ní i tradiční oděvy starověku. Středověký člověk potřeboval oděv veskrze praktický, který by dobře odolal nepřízni počasí. Muž v té době nosil na těle lněnou košili a krátké kalhoty, přes to kazajku nebo kožich, který končil nad koleny. Nohy byly ovinuty látkou nebo kožešinou, občas přivázanou šňůrami.
 • Spousta oblečení leží ladem!


  Když vkročíte do jakéhokoli obchodu s oblečením (nemyslím samozřejmě čistě pánský konfekční obchod - nenachytali jste mě), zjistíte, že poměr ženského a mužského oblečení je v nejlepším případě 5:2. Spíše se ale setkáte s tím, že zatímco se vaše partneka probírá jedním ramínkem za druhým, vy sjedete pohledem tři druhy kalhot a poličku s riflemi a jste hotoví. Domluvme se, že unisexový unisex nebudeme vůbec počítat.
  Zatímco muži chodí buď v riflích a tričku nebo kalhotech a košili, ženy vybírají od krátkých ke dlouhým sukním, od úzkých kalhot přes zvonové ke kalhotovým sukním, mají na výběr z několika set druhů halenek, roláků, triček, svetříků, mikin a já nevím čeho ještě, nespočetně mnoha materiálů a barev.
 • Cesty módních tvůrců


  Cesty módních tvůrců | transgender.cz Jsem jedním z pravidelných čtenářů tohoto časopisu a často pokládaná otázka co si lze vzít na sebe a proč mně přiměla k o bsáhlému pátrání, jak to vlastně s pánskou módou v právě končícím století je. Často si říkáme, co bychom chtěli nosit a proč, ale ještě nikdo z nás vlastně nepoložil otázku, jak si vlastně každý představujeme svůj protějšek, co se nám líbí na ostatních lidech , které potkáváme.
 • Na nohy patří... boty


  Na nohy patří... boty | transgender.cz Na nohy patří... boty | transgender.cz Je bezesporu, že až na výjimky, kdy si jdete třeba po pláži pro Magnum nebo v bazénu do sprch, máte po většinu dne a po většinu roku na nohou nějakou obuv, která vás nechává chodit po zaplivaných chodnících, roztroušených střepech nebo doma po studených parketách. Po většinu času, který v botech strávíte, na ně skoro nemyslíte - a přeci tu jsou a patří k oděvu stejně, jako třeba spodní prádlo.
  Máte - li tu smůlu, že jste mužem, máte možnost si vybrat z polobotek, mokasínů, kotníkových botou a tenisek. Chcete - li nosit holinky, buďte zemědělcem, zajímají - li vás důchodky, stačí si trochu počkat a zestárnout. Máte - li to štěstí, že jste ženou, můžete si vybrat z naprosto nepřeberného množství bot, které dokáží zkrášlit nejenom vaše nohy, ale i celou postavu, a navíc bývají velice pohodlné. V tomto článku vám chci přinést alespoň částečný výčet některých z nich.
 • Zcela jasné argumenty, proč muži nesmějí nosit ženské věci


  Zcela jasné argumenty, proč muži nesmějí nosit ženské věci | transgender.cz Zeptáte - li se někoho, kdo se považuje za normálního, proč by muži neměli nosit dámské oblečení, můžete se setkat s celou řadou více či méně zajímavých argumentů. Ty pak jsou více či méně věrohodné, ale vždy se dá najít protiargument, který pravdivost výroku prvního minimálně zpochybní.
 • O stejnokrojích


  O stejnokrojích | transgender.cz Už od nepaměti se říká, že šaty dělají člověka.
  Jak je ale možné, že mužská móda je tak bezbarvá a fádní? Proč není mužům dopřána v oblékání taková kreativita, pestrost a svoboda jako ženám? Proč všechna ta saka, kvádra a obleky -- jeden jako druhý -- lišící se maximálně barvou kravaty? Jsou snad muži bytosti fádní a bezbarvé?
 • Proč mi na oblékání tak záleží?


  Proč mi na oblékání tak záleží? | transgender.cz Bylo by samozřejmě neskonale jednodušší se na nějaké oblékání vykašlat, věnovat se raději práci, rodině, zahrádkaření nebo odejet do Pákistánu, než se bít za právo nosit sukni, kozačky a kožíšek. Vyhnul bych se spoustě problémů hlavně doma, možná bych i necítil takovou frustraci. Mohl bych se prostě uchýlit někam, kde je žena odstrkovaná, zahalená do neforemných černých hader s košíkem přes obličej, aby mne přešly roupy a já si uvědomil, jak je krásné býti muž.
 • Glosa o mobilním telefonu, osobním autu a lidském právu


  Glosa o mobilním telefonu, osobním autu a lidském právu | transgender.cz Všimli jste si někdy reklamy na Twist? Kromě úžasného zmatku hodně moc hezkého oblečení. Reklama na Twist je ve své podstatě sexisticko - fetišistická. Mimochodem - to oblečení klidně beru.


 

Další články

Navigace