Cesty módních tvůrců | trans lidé | transvestita | transsexual | crossdressing | transgender.cz 


Cesty módních tvůrců

Jsem jedním z pravidelných čtenářů tohoto časopisu a často pokládaná otázka co si lze vzít na sebe a proč mně přiměla k o bsáhlému pátrání, jak to vlastně s pánskou módou v právě končícím století je. Často si říkáme, co bychom chtěli nosit a proč, ale ještě nikdo z nás vlastně nepoložil otázku, jak si vlastně každý představujeme svůj protějšek, co se nám líbí na ostatních lidech , které potkáváme.
 
A tak jsem začal opatrné sondovat mou manželku, jak si vlastně představuje svého muže či milence.
Odpověděla - potkám - li někoho , na první pohled mně upoutá upravenost. Učesané, klidně delší vlasy i větší náročnost účesu. Odradí styl pankáče, u mladšího člověka vyholená hlava a příliš přehnaně ženský styl. Vousy mohou být i nemusí.
Na sobě může mít pěkné džíny nebo společenské kalhoty, pásek , slušné boty, košili z jemnějších materiálů, klidně hedvábí. Sako, kabát nebo bundu alespoň něčím zajímavou, neúnosný je styl bezdomovců z Hlavního nádraží v Praze.
V podstatě stejnou odpověď jsem dostal i od své mnohaleté milenky. Tu jsem si našel (spíš ona mne ) po deseti letech manželství , kdy jsme se s ženou dohodli, že půjdeme bez rozvodu každý svou erotickou cestou. Závěrem z těchto odpovědí vlastně vyplynulo, že upravenost a estetická krása k muži dnes zákonitě patří.
Abych situaci pochopil ještě důsledněji, vyzpovídal jsem na toto téma svoji blízkou příbuznou pracující jako módní návrhářka. Odpovědí bylo tolik, že jen stěží se vejdou do jediného článku. A tak se alespoň nejprve pokusím shrnout nejdůležitější poznatky.
Po dosažení určitého technického pokroku se někdy koncem 19 století začala formovat návrhářská profese jako zdroj obživy založený na v podstatě trvalé obměně vzorů, barev a střihů.
Převratný vliv mělo masové rozšíření jízdních kol a aktivního sportu. Ženy byly ve velké nevýhodě , neboť sukně a šaty se na jízdu na kole nehodily a tak právě z tohoto důvodu přišly první pokusy žen vzít si na sebe kalhoty. Teprve po několika letech se podařilo utišit četné protesty a odsuzování kalhot na ženách.
Většina špičkových módních tvůrců pochází z Anglie a Francie, z 80% jsou to muži, a z další velké většiny jsou to muži hlásící se k 4% menšině ( všeobecně v umění by spíš sedělo říci k 50% menšině. ). Jejich návrhy jsou přímo propleteny estetickými prvky a dalo by se říct, že v této fázi návrhů naprosto není problém najít muže v sukni nebo v téměř průhledné košili ( avantgardní styl ) nechybí ani roláky a stříbřité barvy. V neoklasickém stylu se dají najít výšivky a zcela střízlivá může košile se stojáčkem a vázačkou.. Jako kdyby si to přímo návrháři přáli,oblékají muže do téměř divadelních kostýmů, nad nimiž zaplesá nejedno naše srdéčko. Z módních přehlídek přecházejí inspirace k výrobcům látek ( zpravidla s dvouletým předstihem se kontrahují dodávky pro jednotlivé sezóny.
A zde, v této fázi začíná první zádrhel. Obchodník, reagující tržně se nezaváže k odkoupení vyjímečného modelu, protože tuší, že by se nemusel tak snadno prodat. A tak vlastně o všem rozhodujeme my, zákazníci tím, co si v nadcházející sezóně koupíme.
Modely byly vybrány z prestižního odborného měsíčníku Rundschau - Fachzeitschrift fur internationale mode und schnittechnik.
Z obchodního zákulisí ještě jedna zajímavá zpráva. pro letošní léto se chystá jako módní zajímavost zcela průhledný materiál s příjemným omakem používaný jako vsazované pruhy do letních triček pro pány i dámy a právě v těchto týdnech se dojednávají objemy výroby a dodávky na léto. Tentýž materiál se používá jako ramínka podprsenek, boční spojky kalhotek a slipů. Viděl jsem vzorky a máme se na co těšit.
Takže shrneme - li předchozí řádky. Návrhů je dost, stačí si jen vybrat. Mohl bych docela obsáhle vyprávět nádherné zážitky z kostyméren při natáčení televizních pořadů či z dalších uměleckých kruhů. Vzhledem k malosti České republiky to však téměř není možné, aniž bych na někoho nevynesl nechtěné podrobnosti. Jsou místa a zaměstnání, kde si lze užít kostýmů co je libo. Mnozí zaměstnanci jsou i velice oblíbení, protože svojí profesi dělají s láskou a s citem, který normální člověk nemůže nikdy mít.
I v civilním životě se situace za poslední roky výrazně posunula k dokonalosti a k ženštějším materiálům, návrhy extravagantních směrů se množí jak houby po dešti, obchodníci se snaží oživit trh stále něčím novým a tak vlastně celý svět spěje tím " správným " směrem. Ke sjednocení prvků ženské i mužské módy a k rozšíření nabídky. Je to velmi patrné v Německu, odkud také přicházejí nejvýraznější vlivy pro naše obchodníky co a jak nakoupit.

Terreza 

Komentáře k článku

Přidat komentář

  

Přehled komentářů
  •  
    Žádný komentář není.
     

Navigace