Mužská móda z pohledu staletí | trans lidé | transvestita | transsexual | crossdressing | transgender.cz 


Mužská móda z pohledu staletí

Protože naše středoevropské tradice mají své kořeny ve středověku, je vhodné podle mého názoru začít právě tam.
Po rozpadu Západořímské říše vzala za své antická vzdělanost a s ní i tradiční oděvy starověku. Středověký člověk potřeboval oděv veskrze praktický, který by dobře odolal nepřízni počasí. Muž v té době nosil na těle lněnou košili a krátké kalhoty, přes to kazajku nebo kožich, který končil nad koleny. Nohy byly ovinuty látkou nebo kožešinou, občas přivázanou šňůrami.

 

Jak plynula staletí, lem mužského roucha se prodlužoval až ke kotníkům. Kalhoty se scvrkly v jakési slipy, ke kterým se pomocí podvazků připínaly nohavice jako punčochy. (A vida, jakého předchůdce má dnešní ryze dámská móda!) Na punčochy byly zřejmě občas připevňovány kožené podrážky, které byly v zimě nahrazovány holínkami. Objevily se též módní zobanovité boty, které měly dlouhé špičky vycpané látkou zakroucené směrem nahoru. Moc pohodlné asi nebyly. Můžeme také v té době objevit i první boty na tlusté podrážce s podpatky, které sloužily k ryze praktickým účelům: měly svému nositeli umožnit bez úhony projít zas!viněnými ulicemi středověkého města. (A máme tady další příklad původně pánské oděvní součásti, dnes mužům bohužel zapovězené.)
Ale středověk podléhal módním změnám a dlouhá mužská suknice se začala opět zkracovat. Nohavice se začaly nosit tak přiléhavé, že přesně kopírovaly linie mužského těla. Důsledkem je i poznámka v mohučské kronice: "mladí muži tak krátké suknice nosili..." (že by předchůdce dnešních minisukní?)
A čas plynul dál, to co bylo módní kdysi už není dnes aneb kdeže ty časy jsou...

JF

 

Terreza 

Komentáře k článku

Přidat komentář

  

Přehled komentářů

Navigace