Homosexuál, toužící po adopci, částečně uspěl u evropského soudu | trans lidé | transvestita | transsexual | crossdressing | transgender.cz 


Homosexuál, toužící po adopci, částečně uspěl u evropského soudu

Francouzský homosexuální učitel částečně uspěl u Evropského soudu pro lidská práva, kde žaloval Francii z porušení lidských práv, protože mu úřady zamítly žádost o adopci. Soud ve Štrasburku dnes konstatoval, že Francie Philippu Frettému nezajistila právo na spravedlivý proces; jeho žaloba ohledně sexuální diskriminace a porušení práva na soukromý život však byla zamítnuta. Jelikož se Fretté nemohl kvůli chybějícímu předvolání zúčastnit zasedání Státní rady, která se zabývala jeho případem, byla Francie odsouzena k zaplacení soudních výloh ve výši 3500 eur.
 
Francouzský homosexuální učitel částečně uspěl u Evropského soudu pro lidská práva, kde žaloval Francii z porušení lidských práv, protože mu úřady zamítly žádost o adopci. Soud ve Štrasburku dnes konstatoval, že Francie Philippu Frettému nezajistila právo na spravedlivý proces; jeho žaloba ohledně sexuální diskriminace a porušení práva na soukromý život však byla zamítnuta. Jelikož se Fretté nemohl kvůli chybějícímu předvolání zúčastnit zasedání Státní rady, která se zabývala jeho případem, byla Francie odsouzena k zaplacení soudních výloh ve výši 3500 eur. Pařížský učitel však neuspěl se žádostí o finanční odškodnění kvůli údajné diskriminaci. Evropský soud pro lidská práva se v kontroverzní otázce adopce dětí homosexuály vyslovil dnes poprvé. Jeho výrok byl ve Francii očekáván s napětím především v řadách lesbiček a homosexuálů. Pokud by Fretté uspěl se svou stížností ve všech bodech, bylo by zřejmě zapotřebí změnit francouzské zákony týkající se adopce dětí. Svobodný pařížský učitel bojuje o to, aby mohl adoptovat dítě, už více než deset let. V roce 1991 mu úřady zamítly žádost o adopci kvůli "způsobu života" a chybějícímu mateřskému prvku. V posudku sociálního pracovníka byl přitom Fretté označen za člověka s nespornými lidskými kvalitami a pedagogickými schopnostmi, vedle něhož by bylo dítě pravděpodobně šťastné. Učitel se poté obrátil k soudu. Ačkoliv mu nejprve dal pařížský správní soud za pravdu, Státní rada, která je nejvyšší odvolací soudní instancí v zemi, o rok později "v zájmu dítěte" jeho žádost zamítla. Fretté se proto nakonec obrátil na Evropský soud pro lidská práva. Zástupci francouzského státu před soudem argumentovali tím, že není úlohou evropského tribunálu nahrazovat sociální a justiční instituce, které o adopcích rozhodují, přičemž nelze najít "jednotné řešení" takového problému.

Mila 

Komentáře k článku

Přidat komentář

  

Přehled komentářů

Navigace