V dotazníku nemáte na výběr, můžete být pouze muž nebo žena | trans lidé | transvestita | transsexual | crossdressing | transgender.cz 


04.06.2001 - V dotazníku nemáte na výběr, můžete být pouze muž nebo žena

Nic mezi tím neexistuje. Jedna z nejobávanějších zkoušek, která mě a mé kolegy na konci tohoto semestru čeká, je ze sociologie. Dlouhou dobu jsme se v tomto předmětu věnovali dotazníku. Na konci každého dotazníku nesmějí chybět tzv. tvrdá data (tedy data, která se mění jen velmi málo nebo periodicky). A na úplný konec každého exempláře patří pohlaví, to kvůli třídění.
 
Nic mezi tím neexistuje. Jedna z nejobávanějších zkoušek, která mě a mé kolegy na konci tohoto semestru čeká, je ze sociologie. Dlouhou dobu jsme se v tomto předmětu věnovali dotazníku. Na konci každého dotazníku nesmějí chybět tzv. tvrdá data (tedy data, která se mění jen velmi málo nebo periodicky). A na úplný konec každého exempláře patří pohlaví, to kvůli třídění. "Jako první možnost je vždy muž, žena je druhá," vysvětloval kantor. "A co třeba hermafrodit?" oponoval jeden můj kolega. "Nic jiného než muž a žena tam nepatří," odpověděl mu přednášející. "To je diskriminace," ozvala se jedna kolegyně. Já jenom mlčel a dobře se bavil. Připadalo mi potěšující, že se mí spolužáci postavili za věc, která je osobně určitě nebere třeba tak jako mě. A ačkoli mě někteří z nich mají za exota, rozhodně si na ně nemůžu stěžovat. Protesty mých kolegů nakonec stejně nikam nevedly, samozřejmě. Mezinárodní úmluva je holt mezinárodní úmluva. Je to problém vědy, nejen moderní, která se pokouší zobecňovat nezobecnitelné, totálně všechno zaškatulkovávat, kategorizovat a nepočítat s "drobnými detaily", které připadají vědeckým pracovníkům (a posléze i většině lidstva) natolik malicherné, než aby se jimi museli zabývat. Transgenderů je podle sociologů tak málo, že vůbec nemá smysl kategorie pohlaví nějak rozšiřovat. U anonymních dotazníků je to jednoduché, každý tam může uvést pohlaví podle svého uvážení. Je možné taky dotazník nevyplňovat nebo se aspoň vyhnout kolonce pohlaví. Co však s dotazníky, které se vyplnit musí? A ještě k tomu kompletně? Ještě že je sčítání lidu jenom jednou za deset let. (A pokud vím, za špatné vyplnění nějaké kolonky se pokuta neplatila, hlavně že tam bylo aspoň cosi uvedeno.)

Kája 

Komentáře k článku

Přidat komentář

  

Přehled komentářů

Navigace