Zhruba osm procent zdravotně postižených bylo sexuálně zneužito | trans lidé | transvestita | transsexual | crossdressing | transgender.cz 


21.11.2002 - Zhruba osm procent zdravotně postižených bylo sexuálně zneužito

Zhruba osm procent zdravotně postižených v České republice se stalo obětí sexuálního zneužívání. "Počet případů však může být mnohem větší," říká Jiří Mellan, spoluautor projektu zabývajícím se sexuálním životem zdravotně postižených. Dosud však podle něj není například zmapována situace lidí, kteří žijí v zařízeních pro mentálně postižené.
 
Zhruba osm procent zdravotně postižených v České republice se stalo obětí sexuálního zneužívání. "Počet případů však může být mnohem větší," říká Jiří Mellan, spoluautor projektu zabývajícím se sexuálním životem zdravotně postižených. Dosud však podle něj není například zmapována situace lidí, kteří žijí v zařízeních pro mentálně postižené. "Zdravotně postižení bývají stejným objektem sexuálního zneužívání jako lidé bez postižení," poznamenal Mellan. Nejčastěji se s pohlavním zneuctěním setkávají dospívající dívky do 15. roku života. V osmdesáti procentech se pohlavní zneužití či jiný druh násilnosti odehraje přímo v rodině oběti; tyrany jsou postiženému nejbližší lidé. Zjištěné oběti sexuálního násilí podle Mellana svou tragédii nikdy policii neohlásily. Projekt o ochraně zdravotně postižených před sexuálním zneužíváním je prvním svého druhu v České republice. "I když první výsledky již máme, chceme na projektu pracovat dále," uvedl Mellan. Ve statistice Svazu postižených totiž nejsou zahrnuti například pacienti ústavů pro těžce tělesně a mentálně postižené. "Určitě bude zajímavé zjištění, jak se s pohlavním zneužitím setkali lidé, kterým postižení znemožňuje jakoukoli obranu," dodal. Autoři projektu i Sdružení zdravotně postižených se chtějí zasadit, aby se na některých školách začala alespoň formou nepovinného předmětu vyučovat sexuální výchova a sexuální zneužívání zdravotně postižených. Podle Mellana se totiž musí zvýšit znalosti personálu rozličných ústavů pro postižené o této problematice. Klienti těchto zařízení si totiž často stěžují, že o sexuálních otázkách s nimi nikdo nechce mluvit, část některého personálu dokonce označuje sex handicapovaných za nemístný, tvrdí Mellan. Podle statistik Svazu zdravotně postižených mají handicapovaní první pohlavní styk nejčastěji ve věku od 15 do dvaceti let, v průměru za svůj život vystřídají asi pět sexuálních partnerů. Většina z postižených také neodsuzuje skupinový sex, byť tento způsob pohlavního života osobně spíše odmítají.

Mila 

Komentáře k článku

Přidat komentář

  

Přehled komentářů

Navigace