Arcibiskupství vyslovilo politování nad jednáním kněze Merty | trans lidé | transvestita | transsexual | crossdressing | transgender.cz 


28.01.2002 - Arcibiskupství vyslovilo politování nad jednáním kněze Merty

Olomoucké katolické arcibiskupství vyslovilo politování nad jednáním kněze Františka Merty, kterému zlínský soud udělil na podzim podmíněný trest za pohlavní zneužívání ministrantů. Rozsudek nabyl tento týden právní moci, protože se proti němu neodvolal ani Merta, ani státní zastupitelství. Kauzu předloni otevřel bývalý student teologie Václav Novák. Podnět ke stíhání podal jak na Mertu, tak na arcibiskupa Jana Graubnera, jenž podle něj proti duchovnímu rázně nezakročil. "Církev, která se snaží budovat a chránit morální a duchovní hodnoty ve společnosti, se cítí zraněna vážnými poklesky svých členů, zvláště, když jde o duchovní osoby. Arcibiskupství... bude u odsouzeného důsledně dodržovat soudní zákaz práce s mládeží," píše v dopise Graubnerův sekretář Petr Gatnar. Novák podal trestní oznámení na Mertu proto, že podle něj od roku 1995 sexuálně zneužíval dvě desítky ministrantů a dalších hochů.
 
Olomoucké katolické arcibiskupství vyslovilo politování nad jednáním kněze Františka Merty, kterému zlínský soud udělil na podzim podmíněný trest za pohlavní zneužívání ministrantů. Rozsudek nabyl tento týden právní moci, protože se proti němu neodvolal ani Merta, ani státní zastupitelství. Kauzu předloni otevřel bývalý student teologie Václav Novák. Podnět ke stíhání podal jak na Mertu, tak na arcibiskupa Jana Graubnera, jenž podle něj proti duchovnímu rázně nezakročil. "Církev, která se snaží budovat a chránit morální a duchovní hodnoty ve společnosti, se cítí zraněna vážnými poklesky svých členů, zvláště, když jde o duchovní osoby. Arcibiskupství... bude u odsouzeného důsledně dodržovat soudní zákaz práce s mládeží," píše v dopise Graubnerův sekretář Petr Gatnar. Novák podal trestní oznámení na Mertu proto, že podle něj od roku 1995 sexuálně zneužíval dvě desítky ministrantů a dalších hochů. Arcibiskup pak podle Nováka nepřekazil Mertovi jeho styky s mládeží na faře v Holešově na Kroměřížsku ani později v Napajedlích na Zlínsku, kam ho kvůli prvnímu případu přeložil. Oznámení na Graubnera policisté i přes opakované stížnosti odložili, zneužívání chlapců soud prokázal. Za sexuální obtěžování ministrantů udělil senát duchovnímu Mertovi dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. "Nejméně v pěti případech mladiství svědci popsali jednání obžalovaného shodně, takže jsme jejich výpovědi považovali za dostatečně věrohodné. Neměli důvod ke lhaní," zdůraznila při verdiktu soudkyně. "Svědectví některých chlapců měl arcibiskup včas v ruce, a přesto nezasáhl. Veřejně však od počátku tvrdí, že proti knězi neměl dostatečné důkazy," uvedl Novák. Právě proto Novák po výroku soudu arcibiskupa požádal, aby se Mertovým obětem omluvil a přiznal se ke lži. V opačném případě mu pohrozil žalobou a intervencí u papeže ve Vatikánu. Graubner mu doporučil, aby jej přestal osočovat, jinak podá žalobu on na něj.

Mila 

Komentáře k článku

Přidat komentář

  

Přehled komentářů

Navigace