Nakupování v „sekáči„ je asi to nejjednodušší, co může TV pro sebe udělat. Určitá anonymita zaručuje, že se nebude cítit tak zle, navíc se v sekonhandech dokonale mísí oblečení dámské s pánským, což TV dává možnost se „otrkat„ tak, že zprvu předstírá výběr nějakého otřesného saka. Bohatý výběr a jedinečnost napomáhá tomu, že nemusí vcházet do obchodu s jasnou představou, co chce, ale je tu určitá možnost, že mu něco padne do oka. Miluji sekondhandy. Začínal jsem v nich, a pořád se do nich rád vracím. Za ty roky jsem už viděl velice mnoho zajímavých a levných věcí; nutno podotknout, že většinou jsem se jich musel vzdát, protože neseděla velikost. Ale překvapivě často se dají objevit věci, které mi velikostně sedí docela dobře.
Rozdělil jsem si sekáče podle několika kritérií do třech druhů:

A - sekáče s nejlepším zbožím. Jednotlivé kusy jsou na ramínkách a oceněny, a ceny jsou třetinové než za novou věc v obchodě. Většinou je tu kabinka, kde si v klidu můžete ozkoušet přesně to, co chcete. Nevýhodou je poměrně velká účast prodavaček. Po první frázi „Hledáte něco?„ se jich zbavíte tak, že odpovíte „Nic konkrétního„ - pak si vás přestanou všímat.

B - sekáče se zbožím pro chudinu a starší spoluobčany. Poměrně velké hangáry s několika tisícovkami kusů. Prodavačky jsou většinou starší a apatické, jen zřídka je jich více jak dvě; většinou to obstará jedna osoba. Zboží je na ramínkách, ale ceny se většinou udávají na kila. Nepočítejte s tím, že byste v něčem vyrazili na ulici - to se prostě nedá. Čas od času můžete narazit na zajímavé spodní prádlo: korset větší velikosti, podvazkový pás, noční košile nebo spodnička či kombiné. Zřídka mají i boty, ale většinou se už nedají nosit. Ceny pod stovku, spodní prádlo a trička okolo dvacky.

C - odpad. Poslouží jakákoli špinavá díra. Prodavač jeden, kusy jsou zmačkány a poházeny na hromadách. Cena od kila, nízká, ale oděvy jsou vhodné zejména k odsávání oleje při výměně převodovky. Celkem překvapivě tu nalezneme boty, ale vzhledem k jejich kvalitě, stáří a opotřebení nechápu, k čemu jsou. Jestliže se přesto rozhodnete, že si něco koupíte, pozor na svrab a vši.

1 - hangáry. Obdoba nějakého supermarketu, většinou třída B a C. Obrovská anonymita, prodavač vás v zásadě nekontaktuje. Vyberte si co chcete, zalezte si do kabinky, ozkoušejte si to, zaplaťte a jděte.

2 - obchody o střední velikosti, cca dvoupokojový byt. Třída A a B. S podivem je tu velice příjemno, většinou velká anonymita ale hlavně pohoda při nakupování. Jedna nebo dvě prodavačky (nebo prodavači). Máte možnost si věc vyzkoušet, většinou jim je jedno, co si s sebou berete, ale mají o tom přehled. Je tu většinou docela dost zákazníků, takže se mezi nimi máte šanci ztratit.

3 - obchůdky. Třída C, někdy B a vyjímečně A. Na sídlištích většinou bývalá prádelna, ve městech třeba sklepní kóje nebo bývalá sběrna prádla. Soukromí zrušeno, nakupovat tu může jen otrlý jedinec. Jestliže si jdete vyzkoušet třeba šaty, odhadněte si prodavače, protože na jeho reakci může velice záležet.

V následujících řádkách popisuji své chování při nákupu. Jestliže dosud tápete, můžete jej použít, jestliže máte svoje návyky, napište mi o nich, prosím.
Když vejdete do obchodu, projděte si ty části, které vám nejvíce imponují. Já chodím k bundám a kabátům, pak zamířím k šatům, halenkám a vestám, nakonec ke spodnímu prádlu. Jestliže je zboží opravdu kvalitní, procházím kusy jeden za druhým - „listuji„ ramínky. Můžete se tvářit, že hledáte něco pro svou snoubenku, přítelkyni nebo manželku.
Je vhodné znát jednak svou velikost v konfekčních číslech, a pozor, číslování je nejméně osm druhů. Důležitější je možná vědět a umět odhadnout délku rukávů a nohavic, popřípadě délku sukně v momentě, kdy visí na ramínku. Malý nenápadný fígl: Pootočte se a své rameno přiložte k hornímu konci rukávu oblečení, které chcete koupit. Měl by končit asi šest cm pod místem, kde jej chcete skutečně mít. Kalhoty postavte nohavicemi na podlahu. Měly by končit cca 10cm nad vaším pasem. Je důležité ještě vědět obvod boků a umět jej odhadnout. Jako pomůcka může posloužit třeba vaše paže, na které odměříte svoje nejužší oblečení, do kterého se vejdete - a pak stačí jen přiměřit ke kusu kalhot, které máte v ruce. Takto se můžete velice jednoduše vyhnout zkoušení a spoléhat na to, že delší nohavice se dají zahnout.
Odhadněte oděv, který držíte. Jestliže má být volný, rozhodně jej nekupujte, máte li pochybnosti o tom, že na vašem těle volný opravdu bude. Jestliže má být upnutý, sledujte materiál. Jestliže je do jisté míry elastický, klidně si jej vemte. V nejhorším případě bude upnutý fest. Jestliže elastický není, buď jej odložte nebo vyzkoušejte. Mám už doma nádherné šaty, které může nosit tak leda moje žena.