Brno - Mladá fotografka Petra Steinerová vystavuje ode dneška v Brně snímky svého otce, jenž si nechal chirurgicky změnit pohlaví. Kolekce fotografií s titulem Táta 2006 vznikla loni a dokumentuje vzezření i nálady člověka, který v 55 letech začínal nový život. V Galerii Artistů v Cihlářské ulici bude výstava přístupná do 29. dubna. Fotografka Steinerová si téma vybrala, protože se potřebovala s otcovou změnou pohlaví vnitřně vyrovnat. "Tento silný zážitek byl pouhým vyústěním dlouhodobé rodinné krize. Snažila jsem se vyjádřit hledání postoje k nové situaci i k osobě vlastního otce," řekla Steinerová.

Podle fotografa Viktora Koláře, který s autorkou v minulosti spolupracoval na jiných projektech, nechce Steinerová prvoplánově šokovat námětem a snímky jsou pojaty s citem. Zároveň ovšem poodhalují, jak obtížné je pro příbuzné a přátele přijmout změnu pohlaví blízkého člověka. "Tato nová skutečnost bývá k neunesení pro ty z nejbližšího okolí: děti, manželku, protože neexistuje žádná zkušenost, znalost či předběžná příprava, nic jiného nežli láska, soucit, tolerance," míní Kolář.

Šestadvacetiletá Steinerová pochází z Prahy, kde na FAMU vystudovala fotografii. Samostatné výstavy měla v Praze a belgických Antverpách, zúčastnila se řady skupinových výstav v českých městech. V roce 2005 se s jejími snímky mohli seznámit i návštěvníci brněnské Galerie mladých.

bleskově, čtk