Vědci nenašli souvislost mezi antikoncepcí a rakovinou prsu | trans lidé | transvestita | transsexual | crossdressing | transgender.cz 


11.07.2002 - Vědci nenašli souvislost mezi antikoncepcí a rakovinou prsu

Nová studie amerických vědců je ujištěním pro miliony žen užívajících hormonální antikoncepci, že tyto prášky nezvyšují riziko rakoviny prsu.
 
Nová studie amerických vědců je ujištěním pro miliony žen užívajících hormonální antikoncepci, že tyto prášky nezvyšují riziko rakoviny prsu. Závěry jejich práce jsou zveřejněny v nejnovějším čísle odborného časopisu New England Journal of Medicine. Obavy z nebezpečí antikoncepce vyvrcholily v roce 1996, kdy odborníci shromáždili údaje z 54 různých studií v rozmezí 25 let. Na základě těch pak dospěli k závěru, že míra výskytu rakoviny prsu u žen užívajících pilulky je o 24 procent vyšší než u těch, které ji neberou. Metoda, která vedla k těmto závěrům, se však ukázala jako sporná. Nový výzkum pod vedením Polly Marchbanksové ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě je přesnější. Vědci analyzovali zdravotní záznamy 9257 žen z několika velkých amerických měst. V této skupině trpělo rakovinou prsu 4575 žen, tedy zhruba polovina. Ukázalo se, že pravděpodobnost rozvoje nádoru prsu u žen, které braly antikoncepční pilulky léta, byla stejná jako u těch, které je užívaly jen krátce. Badatelé rovněž zjistili, že k nárůstu rakoviny nepřispělo ani užívání starších typů hormonální antikoncepce, které mají vyšší obsah hormonu estrogenu. "Nezaznamenali jsme zvýšení rizika v důsledku složení prášků ani kvůli délce užívání," řekla Marchbanksová. "Naše studie poskytuje pevné důkazy, že užívání hormonální antikoncepce v minulosti nezvyšuje riziko rakoviny prsu později v životě. Pro většinu žen, které nekouří, převyšují zdravotní výhody antikoncepce její případná rizika." Již některé předchozí studie dokázaly, že hormonální antikoncepce snižuje riziko rakoviny vaječníků a dělohy. V mimořádných případech mohou prášky u kuřaček vyvolat potíže s krevním oběhem, rakovinu jater nebo srdeční záchvat.

IvaW 

Komentáře k článku

Přidat komentář

  

Přehled komentářů

Navigace