Pánské líčení neexistuje. Přestože ve starověkém Římě bylo pánské líčení na denním pořádku, objevuje se také v baroku, v sopučasnosti je pánské líčení přísné tabu. Výjimku tvoří líčení divadelní, a líčení filmové, obojí však zcela specifické a pro běžný život nepoužitelné. Snad na posledním místě stojí líčení karnevalové, které se pro běžný život hodí snad ještě méně. Pro pánské líčení existuje jedna přípustná výjimka. Tou je korektor na akné. Je to v podstatě velice hustý make - up v tyčince, většinou s výživnou, hojivou a uklidňující funkcí, zvenčí ne nepodobný rtěnce. Ani nepřekvapí fakt, že pánské kosmetiky je přeci jen mnohem méně, a co je ještě horší, i to málo využívá jen zlomek mužské populace. Jmenujme například vlasové kondicionéry, parfémy, vody po holení, velice zanedbávaný antiperspirant (proti pocení) a snad naposledy různé zvláčňující krémy. Muži o sebe a navíc o své tělo pečují mnohem hůře. To samozřejmě nevyzývá trh k tomu, aby přinesl novinky pro péči o pleť tělo a vlasy, natožpak líčení.
Při přípravě materiálů pro tento článek jsem se musel smířit se zjištěním, že neexistuje jednotný recept na to, jak nalíčit mužskou tvář, stejně jako neexistuje jednotný recept, jak nalíčit tvář ženskou. Záleží na barevném typu pleti, na poměrně těžko zanedbatelných rysech tváře a v neposlední řadě i účelu či akci, na kterou se líčíte. Nezapomínejte, že ženy se bez výjimky líčí také k barvě a vzhledu oblečení, které nosí, a také vzhledem k denní době - známe líčení denní, které bývá jemnější, večerní, kde jsou použity sytější barvy a výraznější přechody, nelze opomenout ani líčení plesové nebo pro zvláštní příležitosti, jakou byl například Silvestr. Lze naopak bez nejmenších pochyb doporučit návštěvu vizážistky nebo kosmetičky, popřípadě obou. Odhlédneme - li od faktu, že po nich budete chtít poradit s líčením, můžete si na kosmetice nechat vyčistit pleť, kterou máme, pánové, v žalostném stavu, ostříhat chloupky v nose popřípadě v uších (stačí se na ulici rozhlédnout) a doporučit denní a nebo alespoň občasnou péči o pleť obličeje a jiná problémová místa, jakými jsou nezřídka ruce, nohy (doporučuji pedikůru) a další problematická místa.
Dříve, než začnete s líčením , opatřete si kvalitní odličovadla. Kvalitní ze dvou důvodů: zaprvé jsou šetrná k pokožce, což nepodceňujte, zejména cítíte - li, že líčení budete používat častěji a dlouhou dobu, a zadruhé nezanechají stopy líčení, takže se vyhnete nepříjemnostem, kdy po výborném večírku druhý den v práci zjistíte, že máte od řasenky tmavé kruhy pod očima a v koutcích očí jsou ještě stopy líčidla. Na odlíčení pleti budete potřebovat minimálně pleťové mléko, na odlakování nehtů zase odlakovač. K tomu všemu budete potřebovat kosmetické podušky nebo vatové smotky, kterými budete odličovadla aplikovat.
Líčení, které použijete například na oslavu svých narozenin, bude pravděpodobně jemné a téměř neznatelné. Poté, co se dobře oholíte (protože líčit plnovous základním makeupem je nesmysl), nanesete základní makeup. V některých internetových obchodech naleznete i speciální, silně krycí makeupy, které vám budou krýt i slabé strniště, a tak se - například během večera - budete odbíhat holit méně často. Vynecháte - li základní make - up, pleť můžete lehce přepudrovat. Pudr jednak sjednotí barvu pleti, zakryje její drobné nedostatky a také utlumí zčásti pot; dobré pudry mají navíc výživné látky, které vaší pleti prospějí.
Až sjednotíte vzhled vaší tváře, naneste řasenku. Černou maskaru můžete samozřejmě zaměnit za barevnou, ale nezapomeňte, že jakákoli barevnost musí ladit s oblečením, které si pro tu chvíli zvolíte. Zvýrazněte jak vrchní, tak spodní řasy, a dbejte, aby se neslepily. To se stává při nesprávném tahu nebo přemíře maskary na štětečku. V zásadě maskaru nanášejte na řasy tak, že štěteček přiložíte až téměř k víčku a pootočíte jej ve směru přirozeného ohybu řas.
Oční stíny lze doporučit spíše světlé. Snad proto, že mužský nadočnicový oblouk bývá mohutnější, více skrývá oko a tím ubírá světla. Nanesením tmavého očního stínu oko ještě více "zapadne". Mnohem zajímavější je ale jemná linka nad horním víčkem a ještě jemnější linka pod víčkem dolním, obě tyto linky oko velice zvýrazní. Nedoporučuji ale použít příliš tmavou barvu, jestliže nechcete vytvořit sfetovaný výraz. Problematickým místem je i obočí. Jestliže vám srůstá, měli byste jej od sebe oddělit. Lepší je obočí nad nosem prostě vytrhat pinzetou. Je to ale poměrně bolestivé, a tak dávám přednost drobnému proholení. Velice vhodné je nechat si poradit od kosmetičky, která zákrok udělá navíc profesionálně a méně bolestivě než vy, stojící u zrcadla v koupelně.
Nanesením "zdravíčka" na tváře můžete vhodně korigovat tvar horní čelisti, vpadlé a nebo naopak buclaté tváře; nicméně je velice jednoduché množství barviva přehnat - a pak už nemáte daleko od "Marfušky" z oblíbeného ruského filmu.
Rtěnku volte v barvě vašich rtů nebo o odstín tmavší. Mohu - li radit, vyhněte se červené a růžové, a to ať ostré, tak tlumené, naopak béžová a hnědá vám bude slušet. Konturovací tužko můžete rty ještě více zvýraznit, v tom případě ale konturu nanášejte na okraj rtu a nikdy ne až za něj, což zase činí ženy s méně plnými rty. Rtěnku je vhodné přepudrovat, aplikovat ještě jednou a otisknout do ubrousku, chcete - li, aby dlouho vydržela.
Lak na nehty naneste dle své libosti. V módě jsou laky metalizované, které se přetírají ještě vrstvou laku bezbarvého. Ten si ostatně můžete dovolit i na běžné denní nošení. Dobré laky nehtu neškodí, naopka je chrání. Vyhněte se ale opět rudým a růžovým odstínům, ty přísluší ženám a nebo ženské vizáži. Mužům sluší laky stříbrné, šedé, tmavé modré, hnědé a béžové.
Jdete - li na nějakou akci, kde plánujete být déle, jak jednu - dvě hodiny, budete potřebovat sebou výbavu na opravu nové "fasády". Rozhodně nesmíte dopustit, aby z make-upu vylezlo modré strniště, a proto do příručního zavazadla patří kvalitní bateriový holicí strojek. Budete se při holení pravděpodobně muset odlíčit, takže kosmetické tampóny a odličovací mléko s sebou. S sebou si vezměte i všechny další přípravky, které jste použili. Jako obal na všechny tyto věci výborně poslouží módní hit - diagonální batůžek, který je dokonale unisex a přitom se výborně hodí i k šatům či halence.
Jestliže jste se rozhodli, že s líčením začnete sami za pomocí několika experimentů, doporučuji nastudovat ještě několik rad o ženském líčení, budou se hodit. Budete - li se radit s kosmetičkou, doporučí vám právě takové přípravky, které vaší pleti nejenom sluší, ale i prospívají. Jenom kvalitní líčení vydrží celou dobu, kterou ho budete potřebovat, a zároveň nebude vypadat jako jedenáctiletá holka, která jde na první večírek.
Připojuji ještě článek o líčení, který jsem i s fotografií převzal z časopisu "Naše noviny". Jedná se o profesionální líčení, a myslím, že některé rady mohou být užitečné právě tak dobře pro muže.
Zaměřme se na to, co předchází vlastní aplikaci make-upového podkladu a to je ošetření pleti vhodným krémem a speciálními prostředky, které pleť před nalíčením ideálně hydratují a vahlazují. Mohou to být jednak liftingové ampule (například kaviárová od St. Etienne Dalton) nebo speciální liftingové gely jak na pleť obličeje, tak na citlivé partie kolem očí (např. pre make-up gel od Artdeca nebo japonské firmy Julia aj.) Důležité přitomje, abychom aplikovali make-up co nejdříve po vsáknutí liftingového gelu do pleti.
Oční make-up vám vydrží o něco déle, když použijete oční korektor v jemné vrstvě i na homí víčko a před nalíčením lehce přepudrujete. Korektor můžete takto aplikovat i na konturu rtů, konturka i rtěnka se pak mnohem snadněji nanáší a má delší trvanlivost.
Obočí bude dobře držet načesané do žádaného tvaru, pokudje přečešete, a tím i natužíte bezbarvou řasenkou (např. výživná od firmy Four Seasons).
Zářívější pohled získáte špetkou lesklého bílého stínu ve vnitřním koutku oka a řasy rozjasníte pomocí novinky - řasenky s drobnými lesklými třpytkami (stříbmými nebo zlatavými) aplikovanými na řasy jako poslední vrstvu. Vaše oblíbená barva rtěnky mnohem lépe vynikne, když ji po prvním nanesení lehce přepudrujete a nanesete ještě jednu vrstvu včetně kontury . Módní záhadný mrazivý vzhled pak můžete vytvořit použitím tenké vrstvičky bílého stříbrného lesku ještě na rtěnku, nebo můžete pomocí lesku rty nápaditě vystínovat.
Růž na tváře je rovněž vhodné fixovat jemnou vrstvou pudru. Dekolt a třeba i paže pak můžete dozdobit speciálními lesklými tělovými pudry v mnoha barevných odstínech podle barvy pleti, jež obsahují střibřité nebo zlatavéjemné třpytky a jsou vyráběny v praktické podobě štětce s dávkovačem, takže se pohodlně vejdou do kabelky (Glanlour shine - Artdeco).
Co do volby laku na nehty máte dnes již spoustu možností, ale vzhledem k dnešní uspěchané době si jistě oblíbíte rychleschnoucí laky, které stačí aplikovat pouze v jedné vrstvě. Máte možnost vybirat buď klasicky - podle barvy rtěnky, nebo využit současného magicky chladného módního trendu a nehty "nastříbřiť'. Pokud lak obsahuje jemné stříbmé šupinky, doporučuji jej zapravit ještě jednou vrstvou vrchního bezbarvého laku. Nebude se tak snadno odírat a povrch bude méně drsný a krásně lesklý.
Pro zvýramění zdravého lesku vašich vlasů pak můžete použít připravek "olej bez oleje" (Oil non oil od firmy Malizia), který je i kouzelně parfémovaný. Aplikujte jej až na závěr po zpevnění lakem na vlasy.
Závěrečným tipem je pak příjemný úsměv, jež nesmí nikdy chybět, neboť nepostradatelně dotváří žádané okouzlující charisma vaší osobnosti. Martina ZATLOUKALOVÁ, studio Dalton cosmetic