Bylo by samozřejmě neskonale jednodušší se na nějaké oblékání vykašlat, věnovat se raději práci, rodině, zahrádkaření nebo odejet do Pákistánu, než se bít za právo nosit sukni, kozačky a kožíšek. Vyhnul bych se spoustě problémů hlavně doma, možná bych i necítil takovou frustraci. Mohl bych se prostě uchýlit někam, kde je žena odstrkovaná, zahalená do neforemných černých hader s košíkem přes obličej, aby mne přešly roupy a já si uvědomil, jak je krásné býti muž. Ale já žiji teď a tady. Vidím, jak je móda k mužům nevšímavá. Jako by záleželo hlavně na tom, jak vypadá žena, a muž jenom hodí na stůl peníze. Teprve v poslední době se objevuje řada kosmetiky pro pány, která tu chyběla. Teprve v poslední době, a zásluhou obchodů s módou pro mladé a perspektivní lidi (New Yorker, Terra Nova a další) se objevují v pánském jiné oděvní součástky, než rifle, nabírané tesilky, tričko a košile. Malinko se rozšířil výběr materiálů - ale srovnáme - li výběr v dámském, musí nás to přeci zarazit. Zkusili jste si někdy místo košile s límečkem, odírající krk, saténovou halenku? Nemusíte to nikde přiznávat. Jen to vyzkoušejte. Měli jste na době někdy samet? Bez ohledu na to, co z těchto materiálů bylo ušito - proč by právě satén a samet měl být výhradně dámskou záležitostí?
Nebo například boty: jednou jedinkrát vyzkoušejte elastické vysoké kozačky. Shodneme - li se na tom, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků neprospívá zdraví, protože deformuje nohu, musíme si také uvědomit, že občasné nošení přiměřených podpatků krásně rovná postavu a tak odlehčuje naše ohnutá záda. Punčocháče - ostatně původně výhradně mužská záležitost - jsou mnohem pohodlnější a hlavně hezčí, než například jégrovky.
Různá stahovací body a na stejném principu pracující korzety mají hned několik výhod: odlehčují páteři, rovnají záda a držení těla, stahují břicho (to by se hodilo kdekomu z mužské populace) a zahřívají oblasti kříže, ledvin a prostě všude tam, kde nechceme prochladnout.
Dámské kabáty (původně opět výhradně pánské - kabátce!!) jsou velice praktické, a právě díky projmutí i pohodlné, protože si nepřipadáte jako v krabici.
A konečně letní šaty jsou jedinečné právě proti horku - o takovéto pohodě si muži v kalhotech a košili mohou nechat jedině tak zdát.
Nemusí vás to přesvědčit a nemusí vám to osobně ani vyhovovat. nemusíte mít nutně stejný názor jako já a dalších mužů, kterým dámské oblečení učarovalo. Já také nechápu, proč někdo cvičí aerobik nebo skáče Bungee-jumping. Netuším, jaké pohnutky dovedou někoho do profesionální armády nebo do akrobatického cirkusu. Ale nemohu tyto lidi vyčlenit ze svého života a odsunout na kolej „úchylů". A když je uvidím - na ulici stejně jako v televizi - logicky ve mě nemohou vzbuzovat odpor, údiv nebo nechuť. A jestli ano, je to jen moje vina a můj špatný přístup.
Pár lidí mi položilo - poměrně shodně - velice zajímavou otázku: co je pro mne tak zajímavého na tom, že nosím dámské věci, když by bylo mnohem jednodušší se na to vykašlat. Hodně jsem přemýšlel, jaké pocity ve mně některé oblečení zanechává. O fyzickém sexuálním vzrušení nemůže být řeč. Ale když jsem si jednou oblékl punčocháče, krátkou sukni a kabátek, ten pocit jsem pochopil. Pro normální smrtelníky ho mohu velice, velice přesně přirovnat k tomu, když se třeba ráno protáhnete na posteli. Nikam nemusíte, a tak se zavrtíte, poskládáte kostičky, a celým tělem a duší vnímáte tu pohodu. No, tak to je přesně ten pocit.
Kdyby vás někdo chtěl obrat o to nedělní ranní protažení v posteli, asi byste nechápali proč. Možná byste mu to ani nedovolili, takhle vás zbytečně a nesmyslně omezit. No, a já to, počestné dámy a pánové, cítím naprosto stejně.