\"Vítejte doma, pane,\" pozdraví skupina francouzských služebných a hluboce se uklání zákazníkovi, který právě vstoupil do jejich dívčí kavárny. Mohla by to být scéna z jedné z mnoha desítek kaváren rozesetých po tokijské čtvrti Akihabara, pověstného centra elektroniky v tomto pulzujícím městě, kde počítačové nadšence obsluhují mladé Japonky oblečené do šatů francouzských služtiček. Nenechete se ale ošálit nařasenými zástěrkami - všechny tyto dívky jsou ve skutečnosti muži.

Aby vyšli vstříc svým zákazníkům, fanouškům komiksů a počítačových her a jejich hladu po novinkách, rozhodli se majitelé kaváren přijít s dalším neobvyklým plánem, jak uspokojit rostoucí poptávku.

\"Dělám to jen tak, abych měl nějakou změnu,\" říká Miju Kurusu, jeden z mužů, oblečených do šatů služebných. \"Rád mluvím s lidmi, rád nosím roztomilé kostýmky a vždycky mne potěší, když mi lidé řeknou, že jsem hezký,\" dodal.

Všechno to začalo, když se manažer kavárny Hibari Tei zeptal několika mužů v ženských šatech, jestli by nechtěli zaskočit za dívky, které zrovna pracovali v jiné pobočce. K manažerově překvapení si žádný ze zákazníků nevšiml, že jsou obsluhováni muži.
\"Ty dívky jsou příliš krásné na to, aby to byly muži,\" překvapeně komentoval jejich zjev třiatřicetiletý podnikatel Takao Močizuki.

Dívčí kavárny nenabízejí sexuální služby. Zákazníci si zde objednávají obvyklé kavárenské pochutiny, jako je káva, čaj a sendviče, které jsou roznášeny chichotajícími se dívkami, oblečenými jako služebné. Jako bonus je zákazníci mohou požádat o speciální, nesexuální služby, jako například namalovat na omeletu obrázky kečupem.
\"Zdejší servírky jsou krásné! Dokonce krásnější než opravdové ženy!,\" říká o nich s nadšením třiatřicetiletý zákazník Joko Iwata.

Dívčí kavárny se poprvé objevily v Akihabaře přibližně před šesti lety. Stal se z nich výnosný byznys, tvořící součást specificky japonského odvětví zábavního průmyslu, nazývaného otaku (toto slovo označuje fanatiky do komiksů a videoher), který prý ročně vydělá téměř dvě miliardy dolarů (asi 32,5 miliardy Kč).

Většina zdejších servírek má normální zaměstnání, takže podnik otevírá jen o víkendech a je navíc závislý na časové dostupnosti \"děvčat\". Kavárny hostí nejen japonské počítačové nadšence, ale také jiné podivíny v šatech druhého pohlaví, a dále i turisty a dokonce i manželské páry.

\"Myslím, že je zde mnoho Japonců, kteří se rádi oblékají do ženských šatů a vypadají při tom velmi dobře,\" prohlásila čtyřiadvacetiletá Čazuke. \"Zatím ještě nejsou na veřejnosti moc vidět, protože většina Japonců neví, jak se k nim má chovat,\" dodala.