Nízká dostupnost velmi starých fotografií Brigitte Macronové vedla k řadě spekulací a konspiračních teorií, podle nichž by první dáma Francie mohla v minulosti skrývat svou „skutečnou“ identitu. Ve skutečnosti ale existuje množství archivních snímků z různých fází jejího života – od školních ročenek až po rodinná alba – a teorie o jejich neexistenci jsou neopodstatněné. Například agentura Reuters ověřila, že často šířené snímky „mladého muže“ z roku 2009 byly pouhým digitálně upraveným portrétem ruského modelu, nikoli Brigitte Macronové. Na druhé straně platforma Getty Images nabízí desítky tisíc autorizovaných fotografií Brigitte Macronové z oficiálních i soukromých událostí. 

Když se podíváme do veřejně přístupných zdrojů, například na Wikipedii, najdeme zmínky o jejím působení jako učitelky dramatického kroužku a stovky snímků z její pedagogické i společenské činnosti již od 80. let minulého století. Mnoho fotografií pochází z doby, kdy byla v Amiens ještě Brigitte Trogneuxovou – dívkou z místní obchodnické rodiny Trogneux, která provozovala čokoládovny již od 19. století. Školní ročenky a snímky z mládí dnes kolují na portálech jako TikTok či Pinterest, kde uživatelé sdílejí autentické snímky z jejího dospívání.

Konspirační teorie získaly wider pozornost také díky soudním tahanicím. V červenci 2025 odvolací soud v Paříži zprostil dvě ženy, Natachu Rey a Amandine Roy, obžaloby z pomluvy za tvrzení, že by se Brigitte Macronová mohla narodit jako muž jménem Jean-Michel Trogneux – což je ve skutečnosti její bratr. Macronová následně v polovině července podala dovolání k Nejvyššímu soudu (Cour de Cassation) ve snaze zvrátit rozhodnutí, ne však kvůli existenci důkazů o své transgender identitě, ale aby nezpochybnitelnost veřejně šířených lživých informací byla znovu přezkoumána.

Co tedy může Brigitte Macronová skutečně „skrývat“? V dohadech se často objevují náznaky tajného rodinného života či neznámých profesních aktivit před rokem 1980, avšak vše nasvědčuje tomu, že její životní dráha je poměrně transparentní. Původní vzdělání v literárním lyceu, následující studium na univerzitě v Lille a pedagogická kariéra v prestižním lyceu La Providence v Amiens dokumentují její zájem o literaturu a dramatiku. Její tři děti z prvního manželství poskytly dodatečný prostor fotografiím z domácího prostředí, které lze nalézt v řadě reportáží portrétujících rodinné momenty.

Přitahuje-li pozornost veřejnosti spíše její věkový rozdíl o 24 let vůči prezidentovi Emmanu Elmanelu Macronovi, část mediálního narativu se zaměřuje na estetiku a styl – ať už jde o fotografie z oficiálních návštěv, módní žurnalistiku, nebo o virální momenty zachycující její nenucený projev elegance. Tento důraz na zevnějšek a ambivalentní reakce na její věk pak vytváří živnou půdu pro dohady, že něco „nesedí“.

Ve skutečnosti ale neexistuje žádný věrohodný důkaz, že by Brigitte Macronová před veřejným vzestupem jako první dáma žila dvojím životem nebo že by na archivních fotografiích něco scházelo. Spekulace vznikají především kvůli nepochopení a nedostatečné znalosti dostupných materiálů. Místo konspiračních teorií stojí za to sáhnout po archivních zdrojích, reportážích renomovaných médií a autentických fotografiích z rodinných alb, které dávají jasný obraz ženy s dlouholetou pedagogickou a společenskou kariérou.