Je bezesporu, že až na výjimky, kdy si jdete třeba po pláži pro Magnum nebo v bazénu do sprch, máte po většinu dne a po většinu roku na nohou nějakou obuv, která vás nechává chodit po zaplivaných chodnících, roztroušených střepech nebo doma po studených parketách. Po většinu času, který v botech strávíte, na ně skoro nemyslíte - a přeci tu jsou a patří k oděvu stejně, jako třeba spodní prádlo.
Máte - li tu smůlu, že jste mužem, máte možnost si vybrat z polobotek, mokasínů, kotníkových botou a tenisek. Chcete - li nosit holinky, buďte zemědělcem, zajímají - li vás důchodky, stačí si trochu počkat a zestárnout. Máte - li to štěstí, že jste ženou, můžete si vybrat z naprosto nepřeberného množství bot, které dokáží zkrášlit nejenom vaše nohy, ale i celou postavu, a navíc bývají velice pohodlné. V tomto článku vám chci přinést alespoň částečný výčet některých z nich.

Lodičky jsou snad módně nejtrvanlivější obuví. Jsou tu již dobrých sto let; za tu dobu se - samozřejmě - měnily designem, výškou podpatku nebo materiálem. Měnil se i jejich význam a použití. Tak, jako v osmdesátých letech patřily na nohu i k riflím, dnes se nosí výhradně k šatům, povětšinou krátkým, a to navíc v mnoha případech do společnosti či na nějaký večírek. Sem tam se můžete setkat se ženou, která si je obuje spolu s kalhotami, ale ty pak musí být ženského střihu a vzezření. V současnosti jsou "in" lodičky polouzavřené, s hranatou špičkou a širokým, směrem k zemi se mírně rozšiřujícím podpatkem. Ten ostatně poznamenává i ostatní současnou dámskou obuv.
Páskové otevřené boty na podpatku jsou ryze dívčím a dámským artiklem, a snad proto jsou mezi TV velice oblíbeny. V celku stále stejná podešev a podpatek - jehlový nebo široký - je k noze připevněn soustavou pásků, všelijak důmyslně propletených a pospájených, a právě v provedení těchto pásků vzniká osobitý design každé boty, každého návrháře. Taková bota vyžaduje ale také pěstěnou a hezkou nohu (kterou my, pánové, většinou nemáme), a málokdy se nosí naboso. Sluší k šatům dlouhým a krátkým, hlavně na středně velké a velké společenské události.
Kotníčkové boty se používají spíše v zimě, popřípadě tam, kde chceme sice na noze cítit podpatek, ale chceme i stabilizovat nohu. Druhů je nepřeberné množství, letos v zimě kralovaly hlavně typy se suchým zipem namísto přezky, také šněrovací, a klasický zip snad z bot nevymizí nikdy.
Kozačky již dávno neznamenají neforemnou shrnutou obaleninu na nestabilním upadávajícím podpatku, ale elegantní boty, které zahalí vaši nohu do měkkého tepla. Současné elastické kozačky se bez problémů přizpůsobí jakémukoli tvaru lýtka. Naprosto nepřekonatelné jsou v zimě k minisukni a krátkému projmutému kabátku. Přidejte teplé husté punčocháče a můžete vyrazit, kam je jenom libo...
Samozřejmě jsem si vědom, že nemohu postihnout všechny druhy a typy obuvi, které se na nohou našich dam objevují. Záměrně jsem vynechal takové, které jsou sešlé a přestárlé natolik, že se jimi bude za několik málo let zabývat literatura historizující, a přesto je ženy ještě nosí. Záměrně jsem vynechal Gladiátory, Marteny a podobná zvěrstva, která se na nohou našeho něžného pohlaví objevují tak často, že to až není milé. Nerozepisuji se o teniskách, mokasinech a polobotkách, které si ženy "vzpůjčily" od mužů. A bohužel nemohu postihnout některé nuance bot, které návrháři sestrojili někde mezi kotníčkovou a páskovou botou...
Je opravdu z čeho vybírat. Alespoň co se dámské obuvi týká. Škála dámských bot plynule přechází z unisexu až po vyloženě femininní botky pro panenky. Ceny za jeden pár obuvi se mnohde pohybují okolo tisíce korun, což je částka, kterou bychom si měli moci dovolit, chceme - li vylepšit svůj TV (holčičí) styl. To ovšem platí jedině tehdy, vejdeme - li se s rozměrem naší nohy do konfekčních velikostí, které běžně začínají u čísla 36 (nesmysl) a končí u čísla 42 (hodně malá pánská noha). Jestliže nám vyrostla noha větší, nezbývá, než se poohlédnout po nadměrných velikostech a nebo si nechat boty ušít. O šití botou zase někdy příště.